صفحه اصلی » خبرهای روز فداغ » دلواپسی های مردم از طرح عمرانی خاموش

دلواپسی های مردم از طرح عمرانی خاموش

با گذشت چندین روز از جدول کشی نیمه کاره زمین جنب بازارچه نوین ، واکنش ها و تماس های مکرر مردمی با سایت خبرنگاری دهستان فداغ، ما را بر آن داشت تا گزارشی از این موضوع تهیه نماییم.

زمین های جنب بازارچه کنونی تا حاشیه درخت کُنار ” سید علی شیر ” که منتهی به کوچه منزل آقای خسته می باشد ، به تازگی شاهد احداث جدول کشی جهت خیابان با طول وعرض محدود هستیم که امروزه نقل مجالس شده است.
زمین هایی که در دوره شورای قبلی ، طرح و مکان احداث بازارچه جدید ، متصل به بازارچه کنونی بود که با استقبال زیاد اهالی روبه رو شد و حتی غرفه های آن نیز پیش فروش شد ، اما متاسفانه  به دلایلی خاص ، طرح متوقف گردید.
شایان ذکر است که از لحاظ موقعیتی این زمین در بهترین نقطه و مرکز فداغ واقع می باشد که می توان بهترین طرح های عمرانی در آن احداث و اجرایی کرد نه اینکه با جدول و خیابان کشی غیر فنی و غیرضروری که فقط باعث از بین رفتن طرح عمرانی گردد.
جهت پیگیری و اطلاع از جریان موضوع خدمت برادر عزیزمان ریاست محترم شورای سازندگی رفتیم و پس از ارائه مطلب فوق و گزارش دلواپسی های مردم ، ایشان با ما در تکمیل این گزارش همکاری کردند.
سوال اینجاست؛ طرحی که تاکنون تثبیت نشده چرا اجرایی شده است ؟
همیشه و بارها گفته ایم و خواهیم گفت که عملکرد و کارهای بزرگ شورای سازندگی قابل تقدیر است ، اما دلواپسی های مردم را باید به نیت خیراندیشی آنها درجهت پیشرفت وآبادانی هرچه بهتر و تمام تر دهستان دانست، و نباید سلیقه ها و منفعت های شخصی مانع از آبادانی و پیشرفت وطن و سرزمین عزیزمان فداغ گردد.

همایون جهان پناه ریاست محترم شورای اسلامی فداغ در رابطه با این طرح می گوید : این زمین که به حدود بیش از هزار متر مربع  در کنار بازارچه نوین قرار گرفته است ؛ محل مناسبی جهت احداث طرح های مختلف عمرانی و آبادانی از جمله ساختمان های تجاری ، پارک و بوستان ، مصلی و… است.
مجوز این زمین در سال 1384 و در دوره های اسبق شورایی به منظور احداث مصلی از سوی اداره اوقاف شهرستان صادر شد که هم اکنون این اراضی مجوز کاربری این طرح را دارد.
البته شورای اسلامی به دنبال تغییر کاربری این طرح است تا این محیط اعظم را برای احداث طرح های گفته شده جایگزین ساخت مصلی کند که در آبادانی و عمرانی محل تأثیر بسزایی خواهد داشت.
او در خصوص تغییر کاربری طرح احداث مصلی به طرح های عمرانی دیگر گفت : با اداره اوقاف جهت تغییر کاربری به طرح های دیگر همچون ساختمان های تجاری ، پارک و بوستان ، مصلی و… در حال مذاکره هستیم. به راستی این مکان محل مناسبی جهت ساخت مصلی نیست و مکان های مناسب تری در فداغ وجود دارد تا صرف احداث مصلی گردد و البته احداث مصلی یا عدم احداث آن با موافقت اداره اوقاف شهرستان گراش و شورای اسلامی خواهد بود و شورا به تنهایی نمی تواند در این امر تصمیم گیری کند. یعنی نظر اداره اوقاف ملاک و شرط این کار است.
در مجوز احداث طرح بزرگ مصلی آمده است که این طرح باید با حفظ فاصله و با توجه به حریم مغازه ها در زمینی به مساحت کلی بیش از هزار متر مربع ساخته شود.
شورای اسلامی فداغ نیز پیرو این مجوز خواهد بود و احداث مصلی به گونه ای است که ورودی مصلی تنها از کوچه جنب مغازه های بازارچه امکان پذیر باشد و این نهاد در جهت آماده سازی ورودی مصلی و انجام آن ؛ به متراژ ۱۰ متر ، از بازارچه فاصله گرفته است و همچنین به دلیل اینکه این متراژ از زمین طی بررسی های انجام شده ؛ ۱۲ متر آن در طرح کوچه و خیابان قرار گرفته است پس با توجه به این پیش آمد ؛ به متراژ ۱۰ متر  فاصله گرفته شده است و در این نقطه جدول کشی و لبه گذاری در روزهای اخیر انجام شد.
جهان پناه گفت : زمانی که این کوچه در این مسیر قرار بگیرد ، هم سبب تسهیل در رفت و آمد ساکنین خواهد بود و هم می توان پشت این طرح جدید التأسیس برای ساخت طرح های دیگر استفاده برد و در نهایت میان دو ساختمان جدید و قدیم فاصله ای ایجاد می شود تا به دلیل طول زیاد ساختمان ها ؛ به هم متصل نشوند و مانع رفت و آمد مردم نگردد.

جهان پناه در خصوص اینکه در آینده ای نزدیک ، این مکان محلّ احداث چه طرحی خواهد بود گفت : منتظر صدور مجوز و تغییر کاربری طرح مصلی به طرح های مختلف دیگر هستیم.

امید به اینکه آبادانی و عمرانی هر چه بهتر دهستان درکنار همدلی و اتحاد و همکاری تمام مردم فداغ باشد.

شما را به دیدن این تصاویر دعوت می کنیم…

 

این مطالب را نیز ببینید!

تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ

مراسم تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ فردا برگزار می ...

۷ دیدگاه‌ها

 1. سلام . از شورای اسلامی فداغ یک سوال داشتیم چرا زمینهای پشت سالن اجتماعات چند روزی است یک گروه شروع به ریختن سنگ کردن واز مالک بودن زمین صحبت میکنند این زمین ها در شورای قبل برای ادارات و سالن ورزشی و ساختمان بخشداری تصویب کردن چرا اقدام به جمع آوری سنگها نمیکنند اگر بنا به این کارها باشد خیلیها منتظرند اقدام به این کار کنند از شورا تقاضا داریم دستور جمع آوری سنگها را بدهد

 2. با سلام
  تقدیر وتشکری ویژه از مدیریت و خبرنگار محترم فداغ بابت انتشار وتهیه خبر فوق که باشجاعت وبیان زیبایتان واقعا دلواپسی مردم از این طرح خاموش را منعکس نمودید.
  نارضایتی مردم و نیش وکنایه های انها در بین عموم معرض هست وهمه می دانند که هدف فقط منفعت شخص است تا منفعت عموم.احداث کوچه یا خیابان با هدف تخریب اون زمین کاملا غیر فنی است چرا که کوچه طرح ونقشه آن مشخص شده است.چگونه هنوز طرحی تایید نشده دزدکی و بدون سر وصدا جدول کشی کردند.واقعا متاسف هستم ازکسانی که تاکنون هیچ خیر ونفعی در جهت آبادانی ده نداشتند ولی الان بخاطر منفعت شخصیشان حاضرند که بهترین طرح های عمرانی که نفع واستفاده اش برای عموم و باعث ابادانی روستا می شود انجام بدهند.والا مردم احترام برادر عزیز را دارند و حیف هست شخصیتشان در بین مردم بیشتر از این زیر سوال برود.
  اما شورای عزیز نباید سلیقه های شخصی باعث نفاق بین مردم و حتی خود پنج پنج عضو شورا شود.مجددا از تلاش وفعالیت های خوب وجهادی شورای سازندگی ممنون وسپاسگذارم ولی خورده شیشه را باید از کفش ها بیرون آورد ودور ریخت.همه ما خواهان آبادانی وپیشرفت فداغ هستیم.باتشکر

 3. سلام. اقایانی که ادعا دارند بفرما پا پیش بزارن واسه ساخت هر چیزی که باب میلشونه. مثلا تجاری. باور کنید نمیتونن. قبلا هم نتونستن. اگه شورای فعلی پا پیش نزاره دیگه عمرا بشه توش کاری کرد. مانند الان که نتونستن. حالا به هر دلیل. یکی اینکه به قول بعضی ها نذاشتن یا اینکه مجوز نداشتن یاچیزای دیگه. دیگه هم این زمین مال اوقاف هست و کس دیگه حق دخالت نداره. اوقاف تشخیص میده چه کاری توش صورت بگیره. اوقاف تشخیص میده مکه کوچه باشه یا نه. پس بدون سند و مدرک کسی نظر غیر منطقی و احساسی نده.

 4. شورای قبل که از خودشان نبود چرا نتوانست کاری کند و بازارچه درست کند ؟ در ضمن همین شخص که میفرمایید بر گردن تک تک فداغی ها حق دارد . در این شورا غیر از یکی که از خودشان هست 4 تای دیگر هم هستن که از طایفه های دیگرند . اگر غیر قانونی هست چرا 4 نفر دیگر کاری نمیکنن ؟ مگر شورا 5 عضو ندارد ؟ اعتراض خود را به انها اعلام نمایید . چرا در اینجا و با نام مستعار ؟ اگر دلسوز فداغید و میدانید کار غیرقانونی هست بروید دفتر شورا و علنا اعتراض کنید . ما هم بدمان نمیاید بدانیم چه کسی دلش برای فداغ میسوزد و چه کسی قصد تخریب اعضای شورای سازندگی را دارد . نظر شخصی من اینست که شما به حرف رییس شورا اعتماد کنید و اگر اعتماد ندارید و خواهان نقشه میباشید حضوری به دفتر شورا بروید و از انها تقاضای نقشه کنید . شما با این مطالب کذب نمیتوانیید جلو پیشرفت و ابادانی فداغ عزیز به همت اعضای از خود گذشته شورا را بگیرید . و من الله توفیق

 5. سلام
  بازارچه بازارچه بازارچه
  اولا فداغ چند نفر جمعیت داره؟؟بشینید بشمارید توی فداغ چند تا مغازه زدن؟؟؟ هر کسی تونسته حتی در حد ی دیکه مغازه زده.
  خریداری که اجناس این مغازه دار ها را بخرند کجان؟؟؟فداغ ی خیابان اصلی اونهم بزور داره که بهه اصلاح قدیمی ها ” آسیاب جللنگو” شده پر پیچ و خم و از اولش مغازه مغازه و مغازه .یازار وکیل، قیصریه لار ،بازارامام لار هم اینقدر مغازه ندارن.
  ثانیاً زیر بازارچه کنونی و اینیکه در حال حاضر دارن میسازن قبرستان بود
  منی که 26 سال دارم قبرستان را کامل یادمه کنار سید علی شیر یادمه یادمه مادربرزگم شب ها چراغ روشن می کرد
  کمی تعمل هم بد نیست

 6. از شواراي فعلي يه سوال دارم؟درخت هاي سد فداغ كه با سرمايه ها و زحمات مردم كاشته شد جرا به انها توجهي نميشود؟در دوره قبل يك نفر استخدام شده بود و وظيفه ابياري ان را بر عهده داشت ولي الان يك سال از اين دوره ميگذرد و هيچ اقدامي در اين باره نشده است.درخت هاي پارك هم همين وضعيت را دارند. لطفا به انها توجه كنيد تا زحمات مردم به هدر نرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You can add images to your comment by clicking here.