صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » آتش به جان نخلستان مُخدان افتاد

آتش به جان نخلستان مُخدان افتاد

نخلستان مُخدان فداغ واقع در محدوده روستای دیده‌بان عصر دیروز طعمه حریق شد. چیزی از علت حادثه هنوز مشخص نشده است.

دیروز با اطلاع از آتش‌سوزی در این نخلستان، سه خودرو آتش نشانی از گراش، عمادده و فداغ جهت اطفای حریق به سمت نخلستان مُخدان اعزام شد. نیروهای مردمی، آتش نشانی و هلال احمر پس از گذشت پنج ساعت موفق شدند این آتش را مهار و از سرایت آتش به دیگر نخل‌ های اطراف جلوگیری نمایند.

عبدالله فضلی، بخشدار مرکزی گراش در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشته است: متاسفانه در فاصله دو هفته از حادثه اول، دومین نخلستان معروف فداغ هم دچار حریق شد. این‌بار نوبت مخدان فداغ بود که دود بلند شده از آن در فاصله دو کیلومتری جنوب دیده بان حکایت از افتادن آتش در نخلستان معروف مردم فداغ داشت.

در همان لحظات ابتدایی وقوع حادثه در حالی که هنوز دو ساعت از بازگشت‌مان از فداغ به‌مناسبت روز دهیار نگذشته بود با اطلاع از وقوع حادثه و اطلاع دادن به فرماندار، رییس مدیریت بحران شهرستان، هلال احمر، آتش نشانی گراش، فداغ و عمادده، عازم محل حادثه شدیم و شاهد از پای افتادن نخل‌های شعله ور بودیم.

تا رسیدن مردم و ماشین های امدادی بسیاری از نخل‌های ثمر دار و بلندقامت سوختند و حضور نیروهای امدادی تنها مانع سرایت آتش به نخل‌های دیگر و پوشش های اطراف شد.

جلسات مدیریت بحران متعددی برگزار کرده ایم اما وقوع بحران و واقع شدن در شرایط مدیریت بحران مقوله دیگری است که این شرایط حقیقی ضعف ها و قوت ها را مشخص خواهد کرد. کمبود و‌ در دسترس نبودن ماشین آلات مورد نیاز، مشکل تامین آب جهت اطفای حریق و‌… از محدودیت ها و مشکلاتی بود که در این بحران خود را نشان داد.

در کنار رفع معایب فوق، اولویت ما و درخواست ما از نهادهای مربوط کشف علت و عاملین حادثه است.

فضلی در پایان نوشته‌ی خود، هم تشکر کرده و هم از مسوولین گله‌مند است: از همه عزیزانی که تا نیمه های شب گذشته مشغول اطفای این حریق بودند به‌ویژه مدیر و کارکنان هلال احمر گراش، مولایی، مسوول کوشا و زحمت کش آتش‌نشانی گراش، اعضای شورا و مردم فداغ و دیده بان، منابع طبیعی عمادده و همچنین از هماهنگی های دلاور بخشدار محترم صحرای باغ تشکر می‌کنیم. از دیگر مسوولین محلی دهستان فداغ و منابع طبیعی شهرستان به جهت عدم حضور در محل حادثه گله‌مندیم.

این مطالب را نیز ببینید!

خط لوله نفت کشوری از فداغ می‌گذرد

یکی از ایستگاه‌های پمپاژ خط لوله‌ی انتقال نفت از جنوب غربی به جنوب شرقی کشور، ...