صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » آثار تاریخی فداغ در آستانه‌ی ثبت ملی

آثار تاریخی فداغ در آستانه‌ی ثبت ملی

اطلاعات ۳ اثر تاریخی دهستان فداغ برای ثبت در فهرست آثار ملی آماده شد.

گریشنا: آب انبار سعیدا، چهار طاقی و آسیاب‌های حسن آباد دهستان فداغ، ۳ اثری هستند که پرونده‌ی آن در مراحل تکمیلی برای ثبت شدن در فهرست آثار ملی قرار دارد.

در نامه‌ی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس به فرمانداری گراش آمده است:«در راستای شناسایی و ثبت آثار تاریخی استان فارس پرونده‌های پیشنهادی ثبت آثار تاریخی غیر منقول شهرستان گراش از طریق همکاران اداره کل در نمایندگی شهرستان انجام و پرونده‌های پیشنهاد شده طی مراحل تکمیلی جهت ثبت در فهرست آثار ملی است. پروژه بررسی و شناسایی کلیه آثار تاریخی شهرستان گراش در سال جاری در دستور کار این اداره کل قرار دارد.»

چهار طاقی فداغ: متعلق به دوره ساسانی و شبیه به چهار طاقی ثبت شده فیشور است. این چهار طاقی در حال حاضر در مرکز روستای فداغ قرار دارد. کاربری اول آن آتشکده بوده که بعدها به حمام و کاروان‌سرا تغییر پیدا کرده، سازه از ملات سنگ و گچ و ساروج ساخته شده است.

آب انبار سعیدا فداغ: برکه‌ها متعلق به دوره قاجاریه است اما به گفته اهالی سعیدا متعلق به دوره افشاریه بوده است اما شواهد مستدلی از آن موجود نیست و نیاز به بررسی و لایه‌روبی کف برای مشاهده کتیبه است که در این‌ صورت تغییر دوره در پرونده ثبتی ممکن‌ است. این دو آب انبار یکی به شکل دایره‌ای و دیگری به شکل مستطیلی ساخته شده است.

آسیاب‌های حسن‌آباد فداغ: متشکل از سه آسیاب مربوط به دوره اسلامی است و در پانزده کیلومتری فداغ قرار دارد. چرخش این آسیاب‌ها با آبی بوده که از قنات‌های اطراف آن تامین می‌شده است.

این مطالب را نیز ببینید!

عید غدیر در جوار شهدای فداغ

در آستانه فرا رسیدن عید ولایت و امامت، مردم فداغ؛ عید سعید غدیر خُم را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You can add images to your comment by clicking here.