نوشته های جدید
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » آثار تاریخی فداغ در آستانه‌ی ثبت ملی

آثار تاریخی فداغ در آستانه‌ی ثبت ملی

اطلاعات ۳ اثر تاریخی دهستان فداغ برای ثبت در فهرست آثار ملی آماده شد.

گریشنا: آب انبار سعیدا، چهار طاقی و آسیاب‌های حسن آباد دهستان فداغ، ۳ اثری هستند که پرونده‌ی آن در مراحل تکمیلی برای ثبت شدن در فهرست آثار ملی قرار دارد.

در نامه‌ی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس به فرمانداری گراش آمده است:«در راستای شناسایی و ثبت آثار تاریخی استان فارس پرونده‌های پیشنهادی ثبت آثار تاریخی غیر منقول شهرستان گراش از طریق همکاران اداره کل در نمایندگی شهرستان انجام و پرونده‌های پیشنهاد شده طی مراحل تکمیلی جهت ثبت در فهرست آثار ملی است. پروژه بررسی و شناسایی کلیه آثار تاریخی شهرستان گراش در سال جاری در دستور کار این اداره کل قرار دارد.»

چهار طاقی فداغ: متعلق به دوره ساسانی و شبیه به چهار طاقی ثبت شده فیشور است. این چهار طاقی در حال حاضر در مرکز روستای فداغ قرار دارد. کاربری اول آن آتشکده بوده که بعدها به حمام و کاروان‌سرا تغییر پیدا کرده، سازه از ملات سنگ و گچ و ساروج ساخته شده است.

آب انبار سعیدا فداغ: برکه‌ها متعلق به دوره قاجاریه است اما به گفته اهالی سعیدا متعلق به دوره افشاریه بوده است اما شواهد مستدلی از آن موجود نیست و نیاز به بررسی و لایه‌روبی کف برای مشاهده کتیبه است که در این‌ صورت تغییر دوره در پرونده ثبتی ممکن‌ است. این دو آب انبار یکی به شکل دایره‌ای و دیگری به شکل مستطیلی ساخته شده است.

آسیاب‌های حسن‌آباد فداغ: متشکل از سه آسیاب مربوط به دوره اسلامی است و در پانزده کیلومتری فداغ قرار دارد. چرخش این آسیاب‌ها با آبی بوده که از قنات‌های اطراف آن تامین می‌شده است.

این مطالب را نیز ببینید!

تبلیغات: خدمات ایزوگام فداغی

فروش و نصب انواع ایزوگام: 💫 شرق 💫 دلیجان 💫 ارومیه ⭕ اجرای قیرگونی 💫 ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You can add images to your comment by clicking here.