صفحه اصلی » محمد زینا » آداب و رسوم های رایج در روستای محمد زینا – قسمت دوم

آداب و رسوم های رایج در روستای محمد زینا – قسمت دوم

آداب و رسوم مردم روستای محمد زینا ( محمد زینال ) در مقایسه با زمان های قدیم با کنونی چندان تغییری نکرده است.
برگزاری مراسم عروسی در قدیم ، هفت روز و هفت شب تداوم داشته ولی حال این مراسم از هفت روز و هفت شب به دو روز خلاصه می شود. شب اول عروسی به شب حنابندان و شب دوم به شب خرج کشان و حنای دزد معروف است.


زنان در برگزاری عروسی لباس تُرکی می پوشند. شب اول با نواختن ساز محلّی ؛ رقاصی و چوب بازی پشت سر گذاشته و در شب دوم از لوازم صوتی وسایلی همچون اُرگ استفاده و در اواخر شب عروس را به خانه داماد همراهی می کنند.

در مراسم عزاداری ، همه مردم مشارکت دارند  و به احترام صاحب عزا ؛ جامه و لباس مشکی بر تن می کنند و تا چهلمین روز سپری شده از مرگ همشهریان ؛ هیچ شخصی مراسم عروسی و جشن و سرور برگزار نمی کند.
همچنین در ماه محرّم اگر افرادی نذری داشته باشند هیئت زنجیرزنی را به منزل شخصی خود دعوت می کنند و این مراسم را در آنجا به اجرا در می آورند.
اگر اشخاصی از این روستا به سفرهای مذهبی و زیارت بارگاه های ائمه اطهار ( مشهد ، ماه عسل ، حج ، کربلا و … ) مشرف بشوند ؛ همه ی مردم به استقبال آن ها می شتابند و تا خانه همراهی می کنند. قابل ذکر است برای بیشتر اهالی روستا سوغاتی به همراه خود می آورند.

اعیاد نیز مردم لباس های تمیز و نو می پوشند و در نماز عیدین شرکت می کنند. هر فردی با شخصی دیگر به هر طریقی قطع رابطه ( قهر ) کرده باشد ، در این روز آن ها را باهم آشتی می دهند.

این مطالب را نیز ببینید!

تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ

مراسم تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ فردا برگزار می ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You can add images to your comment by clicking here.