صفحه اصلی » محمد زینا » معرفی بازیها ، قدیمی ها ، کلمات و ضرب المثل ها در روستای محمد زینا

معرفی بازیها ، قدیمی ها ، کلمات و ضرب المثل ها در روستای محمد زینا

در روستای محمدزینا هیچ گونه وسایل ارتباطی اعم از تلفن ثابت خانگی و اینترنت وجود ندارد و تنها خطوط همراه اول در این منطقه پوشش می دهد.

تیله بازی ، فوتبال ، لی لی ، یَلَختُر ، غور موچ و پنج سنگ تفریحاتی است که در این روستا مورد استفاده اهالی قرار می گیرد.

آقایان مختار ریحانی ، رمضان زنده پیل ، گدا علی حسینی ، نگهدار حسینی و راهدار حسینی بعنوان ریش سفیدان و بزرگان روستا محسوب می شوند. لازم به ذکر است که این عزیزان برای انجام خواستگاری و امر خیرجوانان قاصد و پیش قدم در این راه می شوند.

آقایان اسدالله حیدری با مدرک لیسانس ، اسماعیل عباسی با مدرک لیسانس روان شناسی ، مریم عباسی با مدرک لیسانس روان شناسی ، جمیله حیدری با مدرک فوق دیپلم و حسن دست سینه با مدرک لیسانس ریاضی ؛ دانش آموختگانی هستند که اهل این دیار می باشند.

رزمندگانی در این روستا هستند که بر دشمن کشور و سرزمین خود جنگیدند و می توان آقایان نامدار حسینی ، درویش بهمن ، گدا علی حیدری و بهروز حسینی بعنوان رزمندگان روستا نام برد.

گدا بر گدا پناه بر خدا ، آدم کری باشه و چوب تَر از جمله ضرب المثل هائی است که در این روستا بر زبان مردم جاری است و بیشترین کاربرد دارد.
ماتی بِرم یعنی می خواهم بروم ، تا بِری کا یعنی می خواهی کجا بروی ، چاکِلی یعنی دمپایی ، بالیسَک یعنی آب نبات ، گُلُپ یعنی لامپ و گِلاس یعنی لیوان ؛ از جمله کلمات شیرین به زبان محمد زینائی می باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ

مراسم تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ فردا برگزار می ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You can add images to your comment by clicking here.