صفحه اصلی » خبرهای روز فداغ » مرگ درخت ها در فداغ

مرگ درخت ها در فداغ

با توجه به کمبود میزان بارش باران در این منطقه ؛ سد فداغ دقیقه به دقیقه خشک و خشک تر شده و به دنبال آن انهدام و از بین رفتن درختان و فضای سبز سد ؛ بر اثر آبیاری نشدن شاهد هستیم.

فضای سبز نقش بسیار مهمی در یک منطقه و به خصوص در مکان های تفریحی ایفا می کند که انهدام آن نیز بر اثر آبیاری نشدن ضررهای بزرگی را به این نقاط وارد می کند . علاوه بر خشک شدن و نابودی درختان ، تمامی هزینه هایی که جهت خرید و کاشت آن بکار گرفته شده به راحتی از بین خواهد رفت.
متأسفانه درختانی که با هزینه های زیادی خریداری و توسط مردم کاشت شده اند در بی توجهی مسئولین و آبیاری نشدن درختان که قریب به ماه ها و سال هاست رو به نابودی و انهدام سوق بر می دارند.
لازم است اهمیت بیشتری برای فضای سبز و حفظ و حراست از آن قائل شویم و با فراهم کردن آب مناسب جهت آبیاری درختان ؛ حتی الامکان اطراف آن را نیز از علف های هرز پاکسازی کنیم.
فضای سبز سد ، میدان مرکزی و همچنین پارک تفریحی کودکان در اثر آبیاری نشدن دقیقه به دقیقه رو به نابودی هستند و لازم است همگی دست در دست هم دهیم و تا هنگامی که شاهد تحقق این حقیقت تلخ نشده ایم تدبیری بیندیشیم و حتی اگر این امکان باشد همچون گذشته یک فرد را جهت آبیاری درختان  به خدمت بگیریم و حقوق مطلوبی نیز برای او در نظر گیریم.
اگر حقیقتاً در این سه منطقه با کمبود آب مواجه هستیم ، بهتر است آب مورد نیاز جهت آبیاری درختان خریداری شود و بصورت های مختلف حداکثر دوبار یا حداقل یک بار در هفته این کار انجام گیرد.
از قدیم الایام در کتب درسی خوانده ایم که درختان نیز مانند ما انسان ها یک موجودی زنده هستند و به آب و غذا نیاز دارند.
دلیل اینکه آب و غذای این درختان را تهیه نمی کنیم چیست؟ شاید هنگامی که صحبت از آب و غذا شود فقط و فقط مختص ما باشد و به فکر سیر کردن خود باشیم در حالیکه اصلاً به این فکر نیستیم که الان درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ نیاز مبرم و بیشتری به آب و غذا دارند تا زنده بمانند و به زندگی خود ادامه دهند!! در نتیجه بهتر است بدانیم که وجود فضای سبز سود پرباری برای ما و شما دارد.
چرا باید بر اثر بی توجهی و ساده جلوه دادن این موضوع شاهد مرگ تدریجی درختان که همان خشک شدن و از بین رفتن یکایک آن است ، باشیم.
چرا نباید قبل از اینکه با این بحران روبه رو شویم تدبیری بیندیشیم تا روز به روز شاهد خشک و خشک تر شدن درختان و از بین رفتن فضای سبز این منطقه نباشیم ؟
هنگامی که وارد محیط سد و پارک فداغ شدیم توجه ما خود به خود به بسیاری از درختان خشک شده آن جلب می شد. از طرفی خشک شدن سد ما را شوکه می کرد و از طرفی دیگر انهدام و از بین رفتن درختان.
درختانی که پس از سالها و با همت فرد مشخص شده از سوی شورا و دهیاری آبیاری می شد ؛ در حال حاضر هیچکس جهت انجام این امر حاضر و مسئول نیست و درختان نیز در بی آبی مقاومت کرده اند و ایستاده ایستاده ؛ خشک و خشک تر می شوند.
همانطور که می دانید آب موردنیاز جهت آبیاری قطره ای درختان سد که از طریق آب این سد تأمین میشد به دلیل خشک شدن سد ، دیگر آبی برای آبیاری درختان و احیای فضای سبز آن باقی نخواهد ماند.
آبیاری درختان پارک نیز که در گذشته بصورت قطره ای از طریق پسماندهای آب شیرینکن انجام می شد ولی در حال حاضر هیچ مسئولی جهت آبیاری درختان این پارک مشخص نشده است.

آبیاری درختان میدان مرکزی فداغ نیز از طریق  آب انبارهای اطراف آن  انجام می شد.
متأسفانه فضای سبز سد ، پارک و همچنین میدان مرکزی فداغ بر اثر آبیاری نشدن به فضای زرد و فصل پاییز تشبیه شده اند.
به راستی مسئول و متولی انتخاب یک فرد جهت آبیاری درختان و احیای فضای سبز سد ، پارک و میدان مرکزی فداغ کیست ؟ چه کسی باید این تصمیم را عملی و قطعی کند ؟
لازم است برای یک بار هم که شده به این سد بروید و وضعیت را ببنید . یقیناً این وضعیت پیش آمده دل هر بیننده ای را به رحم و درد می آورد.

در پایان از شورای اسلامی و دهیاری محترم فداغ که الحق و الانصاف تمام سعی و تلاش خود را در جهت آبادانی و عمرانی فداغ بکار گرفته اند خواهشمندیم برای رهایی از این بحران نیز تدبیری بینیدشند تا تصمیمی قطعی اتخاذ و عملی گردد.

سدّ فداغ

درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (3) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (1) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (20) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (19) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (18) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (17) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (22) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (23) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (24) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (21) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (2)

میدان مرکزی فداغ

درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (4) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (5) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (6) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (7)

پارک فداغ

درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (8) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (11) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (10) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (12) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (9) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (14) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (13) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (15) درختان و فضای سبز سد و پارک و میدان مرکزی فداغ در حال نابودی (16)

این مطالب را نیز ببینید!

تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ

مراسم تودیع و معارفه فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام خامنه ای فداغ فردا برگزار می ...

۵ دیدگاه‌ها

 1. باسلام خدمت تمامی همشهریهای عزیزم من تعجبم بر اینه ک دوست عزیز و خیر و فعال ک خودش در کارخیر و عمرانی ده مبلغ 10میلیون در سال 88کمک کرده برای احداث سایه بان و دیوار چینی سایه بان ک برای تفریح سالم و افتخار برای فداغ الان ک در راس ریاست شورای محترم فداغ میباشد ب همین فکر نیست و شاید هم باشد و کارهای هم در همین مورد خواسته باشد انجام دهد ک بنده درجریان نباشم ولی بنده ب عنوان یک شهروند عادی از نصب وسایل بازی کودکان در محوطه سد خوشحالم و به کلی در مورد خشک شدن درختهای اطراف سد و فلکه و پارک متاسفم چون زحمات شورای سابق و خیرین فداغی ک با شورای قبل درهمین زمینه انجام دادن پایمال میشود و بقیه اعضای محترم شورا هم باید ب فکر باشند چون مردم از انها هم انتظار دارن مانمی گوییم ک خودشان برن اب ب درختان دهند ولی میتوانن ی کارگر ماهیانه مبلغی پول ب ایشان بدن تا درختان را آبیاری کنند و این تفریح گاه سالم ب خرابه تبدیل نشود باکمال تشکر

 2. با سلام.
  بعضی از مردم فداغ فقط بلدند انتقاد کنند.اعضای شورا ، به جایی اینکه پشت سرهم طومار بنویسید و به اینو اون تهمت بزنیدیه فکری به حال این درختا بکنید والله صواب دارد. آهای اهل کوفه کمی به فکر آبادی باشید

 3. درختان فلکه رو دیگه معلومه خشک شدن اون وقتا قبل اینکه وحید شورا بشه ابشون میداد ولی الان دیگه کسی ابشون نمیده
  درختان پارک رو هم لوله هاش بعضی جاهاش خرابه که اب برای بعضی قسمتها نمیره که باعث خشک شدن درختاش میشه باید این درختا بهشون کود و اب داد تا بتون تو این گرمای طاقت فرسای فداغ دوام بیارن که مطمئا کود که هیچ بدبختا اب هم گیرشون نمیاد
  یکی از مزایای درختا اینه که باعث کاهش دمای هوا میشن

 4. با توجه به خشک شدن و کم آب بودن سد مگه نمیشه که یک کنتور آب با کمک آقای نورسته گرفت و به آبیاری درختان پرداخت؟
  حیفه که درختان خشک بشه
  در ضمن اگه درخت کنار تو ای مکان بیشتر باشه به نظرم مقاومتش هم بیشتر باشه نسبت به درختهای دیگه

  میشه واقعا از این مکان استفاده کرد و اون رو آبادش کرد

 5. والله اگه حقیقت رو بگیم فکر میکنن چون کار شورای سابق درست و با برنامه ریزی بوده مردم فکر میکنن که ما طرفدارشیم و الکی الکی میخوایم تعریفش کنیم. نه عزیزان. طرفدارش هستیم اما به حق و حقانیت طرفدارشیم نه چیز دیگر.
  شورای سابق با برنامه ریزی کار میکرد و علاوه بر فعالیت های دیگش آبیاری درختان رو هم با گرفتن یک کارگر روز مزد یا ماه مزد انجام می داد و نمی ذاشت که اینقد درختان پوسیده بشن و از بین برن. این مطلب هم بحق نوشته شده و دست تمامی کسانیکه به فکر آبادانی و ساخت فداغ هستند درد نکنه. از شورای جدید هم می خوایم که مثل شورای سابق به این چیزا هم اهمیت بده.
  اینارو گفتم چون حق رو گفتم و خداشاهده اعمال یکایک ماست و شورای سابق کاراش با برنامه ریزی و دقیق بود و با هم هماهنگ بودن. ولی الان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You can add images to your comment by clicking here.