صفحه اصلی » بزرگان فداغ » زندگینامه ملا غلامحسین و حاج علی خدمتی

زندگینامه ملا غلامحسین و حاج علی خدمتی

بسم الله الرحمن الرحیم

در یک نگاه

نام و نام خانوادگی : غلامحسین خدمتی
نام پدر : عباس
تاریخ تولد : 1250 هجری شمسی
وفات : 1345 هجری شمسی
مدت عمر : 95 سال
از جمله کارها : تدریس قرآن و کتاب خدا و رواج احکام شرعی بین مردم و باسواد کردن کودکان و نوجوانان و گاه بزرگسالان که به سواد مکتبی معروف بوده.

نام و نام خانوادگی : حاج علی خدمتی
نام پدر : غلامحسین
تاریخ تولد : 1300 هجری شمسی
وفات : 16 / 3 / 1356 هجری شمسی
مدت عمر : 56 سال
از جمله کارها : دفاع از حق مظلوم و مبارزه با ظلم و جور تبلیغ برعلیه نظام شاهنشاهی.

هر چند سخن گفتن از گذشته کار دشواری است امّا بنابر شنیده های ما از بزرگان ، پدران و اجداد خود ، پیشینه و نسل ما پس از مهاجرت از مدینه منوّره ( سرزمین وحی ) به ایران در محل کنونی فداغ ساکن شده اند و تاکنون هم در اینجا مستقرند.

بزرگان ما در کنار کار و تلاش روزانه جهت امرارمعاش در  امر تعلیم و ترویج احکام اسلام و شریف مقدس ، کوشش و جهد بسیار کرده اند. جدّ بزرگ ما مرحوم ملاغلامحسین خدمتی یکی از آنان است که ایشان هم از پدران خود به ارث برده بود ، تلاش زیادی در این امر داشت و توانست بسیاری از کودکان و فرزندان فداغ را با نعمت خواندن و نوشتن آشنا سازد و کمتر مرد و زنی است که از محظر ایشان کسب فیض نکرده باشد و از وی به نیکی یاد نکند.

به همین ترتیب بعد از غروب چنین ستاره ای که حقاً در زمان خود بسیار مفید و قابل احترام بوده ، فرزندان وی هم را ادامه دادند.

پسر بزرگ ایشان ملا علی خدمتی در واقع تکیه بر جای پدر زد و او همانند پدر در راه تعلیم قرآن و احکام اسلام تلاش فراوانی کرد.نسل حاظر اعم از پدران و مادران خوب به یاد دارند که نظاعت و بلاغت کلام ، شجاعت ، خدامحوری ، دستگیری از مظلوم ، ایستادگی در برابر ظالم ، امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با طاغوت از خصایص بارز آن بزرگ مرد بوده است.

سابقه مبارزاتی ایشان به سال سی و دو هجری شمسی بر می گردد و ادامه می یابد تا تبصید رهبر نقید انقلاب و نزدیک به پیروزی انقلاب اسلامی ایران که متأسفانه یک سال قبل از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ، دارفانی را وداع گفته و به دیار حق شتافت. لازم به ذکر است که در دوران خفقان شاهنشاهی و فرمانی که مردم از بیم جان خود قادر به ابراز هیچ گونه عکس العملی نسبت به حکومت نبودند.

مرحوم ملّاعلی خدمتی با الهام از رهنمودهای رهبر خویش و درک بالا و شجاعت بی نظیر ، اقدام به پخش رساله ، اعلامیه و نوارهای سخنرانی آن حضرت می کردند و به مراقبت نسبت به حکومت ظلم و جور شاه پهلوی اعتراض می کرد و هیچ گونه ترس و ابایی هم به خود راه نداد. اگر بخواهیم تمام جوانب زندگی آن بزرگ مرد را بررسی کنیم به قول معروف مثنوی و هفتادمن کاغذ لازم است تا بتوانیم گوشه ای از زندگی سراسر خدایی و خالص اورا بیان کنیم.

برای شادی روح تمامی گذشتگان که جایشان در بین ما خالی است بخوانیم سوره مبارکه فاتحه مع الصلوه.

 

با تشکر از اعضای محترم این طایفه که تحقیق ما را درباره زندگینامه ملا غلامحسین خدمتی و حاج علی خدمتی تکمیل نمودند و با ما همکاری کردند.

این مطالب را نیز ببینید!

یاد باد آن لاله های آسمانی، یاد باد

بزرگ ترین همایش گرامی داشت یاد و خاطره هفت شهید گلگون کفن دهستان های فداغ ...

۲ دیدگاه‌ها

 1. سلام
  رضا کیه که قدرتو بدونه !!!

 2. سلام
  وخسته نباشید

  بسیار خوب وعالی…

  من همینجا از طرف همه خاندان خدمتی که فرد کوچکی در بینشان هستم
  از شما کمال تشکر را بابت این مطلب که از پدربزرگ(ان) ما در سایت درج کرده اید داشته باشم…

  انشالله در تمام مراحل زندگی موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You can add images to your comment by clicking here.